تبلیغات
مجله اینترنتی نجوم - بارش شهابی برساووشی
 
مجله اینترنتی نجوم
بر شما باد کشف جهان The Universe Yours To Discover

 علی شفیعیانعلی شفیعیان

یکی از آشناترین بارشهای شهابی که در فصل تابستان اتفاق می افتد بارش شهابی برساووشی است،این بار اوج بارش در روزهای ( 21 و 22 مرداد ماه 1392) اتفاق می افتد . در این ایام ، ماه تا ساعت 23 در اسمان نور افشانی میکند اما از نیمه شب تا صبحگاه بارشی لذت بخش را در زیر آسمانی شهاب ریز مشاهده خواهید کرد . کانون بارش یا نقطه نور باران در میان دو صورت فلکی برساووش و ذات الکرسی قرار گرفته که خوشبختانه ارتفاع مناسبی دارد و در شمال شرقی آسمان یعنی در سمت راست ستاره قطبی قابل رویت است . اگر در منطقه ای تاریک و مناسب باشید پس از چندی حضور شهابهایی به شدت پرنور ( FireBall) شما را به وجد خواهد آورد . اما اگر مانند سایر مردم در محلی با آلودگی نوری متوسط یا زیاد قرار دارید تنها قادر به رصد پرنورترین برساووشیها خواهید بود . رصدگران بارش می توانند یک شب قبل یا پس از این تاریخ به رصد بپردازند ، چراکه خوشبختانه این بارش برساووشی از معدود بارشهایی است که تا چند شب پیش و پس از زمان اوج ، فعال باقی می ماند .

برساووشی ها را رصد کنید !

 

شما برای رصد برساووشیها هیچگونه نیازی به آموزش و تجربه ندارید . فقط کافی است مکانی با افق باز و آسمانی تاریک را بیابید و بالای سر خود را بنگرید . اگر صندلی خوابی در دسترس دارید آنرا به پا کنید و  شهابها را بشمارید. گهگاهی از داخل وسایلی مانند دوربین دوچشمی  آسمان را نشانه روید .        

 

عکاسی از بارش :

 

برخی بیدرنگ دوربین عکاسی خود را آماده می کنند تا شاید با توسل به شانس چهره شهابی را شکار کنند .  این کار آنقدرها هم ساده نیست اما امتحان آن مجانی است . از راه عکاسی همچنین ثبت رنگ شهابها نیز امکانپذیر است.

 

 وسایل مورد نیاز شما :

 

دوربین عکاسی : دوربین مورد نیاز برای این کار باید از نوع دیجیتال با امکان نوردهی بلند مدت یا آنالوگ فیلمی بهمراه سرعت B  (Bulb)باشد . با این سرعت شما قادر خواهید بود شاتر دوربین را بمدت دلخواه باز نگاه دارید تا در لحظه گذر شهاب نور آن بر صفخه سی سی دی یا فیلم نقش بندد . در صورتیکه دوربین شما قابلیت تعویض لنز را دارا باشد می توانید از  لنز های "واید" بهره مند شوید؛ در این صورت میدان دید دوربین منطقه وسیعتری از آسمان را پوشش می دهد. بیاد داشته باشید حساسیت دوربین را روی حساسیت نسبتا بالا و زمان نوردهی را با توجه به لنز مورد استفاده بین 20 تا 30 ثانیه قرار دهید. هر چه لنز واید تر باشد زمان نوردهی میتواند افزایش یابد. تنظیم حساسیت و میزان نوردهی و میزان گشودگی لنز در مناطق روشن و الوده به نور شهر ها باید درست و مناسب انتخاب شود.


لنز های واید 35 - 28 -24 -20 -18 -15 -14 - 10 -8 بهترین ها برای ثبت بارش شهابی هستند.دیافراگم لنز را در بازترین گشودگی و فاصله فوکوس را روی بینهایت قرار دهید.


سه پایه : از سه پایه های محکم استفاده کنید بطوریکه نلغزد و جابجا نشود . سه پایه باید براحتی به هر سمتی بچرخد . و تا پایان زمان نوردهی آن را تکان ندهید.

 

ریموت یا دکلانشور : با استفاده از ریموت های الکترونیک زمان دارد یا دکلانشور های مکانیکی می توانید از سرعت B دردوربین بهره ببرید ؛  البته از اگر به آسمان خارج از شهر دسترسی دارید از دیگر سوژه ها نیز نباید غافل شوید . عکاسی دورقطبی برای شروع عکاسی نجومی بسیار لذت بخش است . مخصوصاً از این لحاظ که کانون بارش هم در آسمان شمالی قرار دارد و به همراه نقش بستن رد ستارگان دور قطبی بر روی فیلم ، عکس برداری از رد نورانی یک یا حتی چند شهاب دور از انتظار نخواهد بود .  


آغاز عکاسی 

دوربین را روی سه پایه محکم همراه با ریموت با تنظیم نوردهی مناسب دیافراگم مناسب و فوکوس درست به سمت آسمان نشانه روید. اما به کدام سو؟ مرکز بارش شهابی از ساعت 23 سمت شمال شرقی اسمان است. پس شما دایره ای با شعا بیشتر دور این کانون را میتوانید در هر سو عکاسی کنید. اگر از لنزهای واید و اولترا واید استفاده کنید تقریبا میتوانید اکثر شهابها را در آن واحد به دام اندازید!

میتوانید از روش عکاسی پشت سر هم یا تایم لپس هم استفاده کنید. برای این کار باید ریموت دوربین را روی نوردهی بین 20 تا 30 ثانیه تنظیم کنید. بین هر عکس یک زمان وقفه 1 ثانیه قرار دهید و تعداد عکس را به میزانی که لازم است انتخاب کنید. در این حالت شما هر لحظه در حال عکاسی از آسمان هستید و مطمئن باشید اگر شهابی پر نور از مقابل دوربین شما عبور کند آن را شکار خواهید کرد.

پس از پایان بارش شهابی هم میتوانید عکسهای شهابدار را جدا کرده و هم میتوانید یک فیلم کوتاه از این بارش با پشت سر هم قراردادن عکسهای به دست آمده در نرم افزاری ادیت عکس درست کنید.

نرم افزار Startrails و یا Proshow یا پریمایر و یا یولید به شما کمک خواهند کرد.

شمارش شهابها :

شما نیز می توانید بدون نیاز به هیچ ابزاری به شمارش شهابها بپرداید و از این طریق به افرادی که به بررسی علمی بارشهای برساووشی میپردازند ملحق شوید . برای انجام این کار در ابتدا نیازمند آسمانی تاریک هستید . آسمانی که در آن حداقل ستاره قابل رویت با چشم برهنه از قدر 5.5 باشد . همچنین وجود یک ساعت ، قلم ، کاغذ و یک ذخیره کننده صدا هم خالی از سود نیست . حالا آماده شده اید . زمان را بگیرید . به محض دیدن یک شهاب از راه میانبر و یا اختصاری ظهور آنرا ثبت کنید . مثلاً درج حرف "ب" اگر شهاب از برساووشیها بود و یا "ب ن " اگر شهاب از برساووشیها نبود . در این میان وقت استراحت هم لازم است . زمان را قطع کنید و به استراحت مختصری بپردازید . اگر مزاحمتی برای شما پیش آمد همچون رسیدن ابرها و ... زمان را صفر کنید و رصد را از سر گیرید .

همه این کارها برای دست یافتن به عددی مشخص است . عددی که معین کننده میزان فعالیت واقعی شهابها و یا همان ZHR ( Zenithal Hourly Rate) باشد . این عدد تعداد شهابهایی را که به وسیله یک رصد کننده در طی یک ساعت و در آسمانی تاریک با حدقدر6.5 و نیز در صورتیکه کانون بارش در سرسو قرار گرفته باشد را مشخص می کند .

 

درباره بارش شهابی بیشتر بدانید:

شهابهایی که در آسمان مشاهده می شوند را می توان به دو دسته تقسیم نمود.شهابهایی که بطور پراکنده ودر جهتهای مختلفی در آسمان دیده می شوند(تعداد این شهابهای پراکنده در یک شب عادی کمتر از ۶ عدد در ساعت است)وشهابهایی که دارای نظم بوده ودر شبهای خاصی از سال رخ می دهندو نمایان شدن این شهابها با نام بارش شهابی شناخته می شود.زمانی که یک دنباله دار از جایی عبور می کند ذرات بخارشده سطحی آن٬ از آن جداشده ودر مسیر عبور آن در فضاباقی می مانند. بارش شهابی زمانی رخ می دهد کهزمین از میان غبارها وذرات باقیمانده از عبور دنباله دارها می گذرداین غبارها وذرات هنگام ورود به جو زمین بدلیل سرعت زیاد یونیده شده ،می سوزندواز خود ردی بجا می گذارند. هرچه زمین به توده شهابی نزدیکتر باشد ویا اینکه به تازگی دنباله دار از آن مکان عبور کرده باشد شدت بارش شهابی شدیدتر خواهد بود وما می توانیم شاهد شهابهای بیشتر وپرنورتری باشیم.برعکس هر چه زمین از فاصله بیشتری از مکان عبور دنباله دار عبور کند یا مدت زمان بسیار دوری دنباله دار از آنجا عبور کرده باشد شدت بارش کمتر خواهد بود.محل قرار گیری توده های غبار در فضا تقریبا" ثابت است .بنابراین زمین در زمانهای خاصی به آن مکانها می رسد وما در این تاریخها شاهد بارش شهابی هستیم.برای مشاهده فهرستی از بارشهااینجا را کلیک کنید.

اوج بارشها یعنی زمانی که تعداد شهابهای یک بارش بخصوص ،در یک بازه زمانی مشخص،بیشترین تعداد است.بعضی از بارشها برای مثال طی ۲ تا ۳ ساعت به اوج می رسند وتعداد بارشها در یک زمان کوتاه به حداکثر می رسد وبعضی نیز طی یک یا دو شب به اوج می رسند وبعد از آن تعداد شهابها افت می کند.بعضی نیز دارای یک پهنه چند روزه هستند.

شهاب های در یک بارش در مسیر های موازی حرکت می کنند . اما به همان دلیل که به نظر می رسد خطوط موازی راه آهن در افق به هم می رسند ، ولی هر چه به چشم ناظر نزدیک تر می شوند بیشتر از هم جدا می شوند ، آنها هم به نظر می رسند که از هم دور میشوند .بنابراین این که به نظر می رسد همگی از یک نقطه می آیند ناشی از اختلاف منظر است.

شهاب های دیده شده در ساعات صبح دارای سرعت های بالاتری هستند ، چون سرعت آنها در موقعی که به زمین نزدیک می شوند با سرعت زمین در مدارش جمع می شود . به دلیل این سرعت ، دمای تولید شده بسیار بالاست . در نتیجه نور شهاب های دیده شده در صبح به طور قابل توجهی آبی تر از نور شهاب هایی است که قبل از نیمه شب دیده می شوند.

یکی از پارامترهای مرتبط با بارش شهابی پارامتر ZHR است.این پارامتر نشاندهنده تعداد شهابهای مشاهده شده در یک ساعت است، در شرایطی که کانون بارش در سمت الرأس یاzenit ( بالاترین نقطه در آسمان ) و آسمان کاملا" صاف و تاریک باشد. منظور از آسمان تاریک ، آسمانی با حد قدر ۵/۶ است .در واقع ZHRنرخ ساعتی شهاب ها است که واقع گرایانه حساب شده است. ولی از آنجا که به طور معمول این شرایط فراهم نیست، اختر شناسان تلاش می کنند تا آن را محاسبه و حتی پیش بینی کنند. اما کار به این سادگی ها هم نیست. بسیار اتفاق می افتد که در یک شب دو یا چند بارش فعال هستند و شما برای محاسبه  ZHR هر بارش  لازم است شهاب های بارش های مختلف را از هم تفکیک کنید.این را هم باید در نظر داشت که بعضی از شهاب ها هم شهابهای پراکنده هستند. از این پارامتر برای مقایسه شدت بارش در مکانها وزمانهای متفاوت استفاده می شود.

 برای کسب اطلاعات درباره محاسبه این پارامتر(البته به زبان انگلیسی)اینجارا کلیک نمایید.

 

www.ParsSky.com

نوع مطلب : شهاب (meteor)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 28 شهریور 1396 01:42 ق.ظ
What's up to every body, it's my first pay a visit
of this web site; this website carries awesome and in fact fine stuff in favor of readers.
دوشنبه 27 شهریور 1396 10:07 ق.ظ
I blog quite often and I really appreciate your content.
This great article has truly peaked my interest.

I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once
per week. I opted in for your RSS feed too.
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:03 ق.ظ
Thanks for finally writing about >مجله
اینترنتی نجوم - بارش شهابی برساووشی <Liked it!
چهارشنبه 15 شهریور 1396 03:53 ق.ظ
Usually I do not learn article on blogs, however I
would like to say that this write-up very pressured me
to check out and do so! Your writing style has been surprised me.

Thanks, very great article.
سه شنبه 29 مرداد 1392 07:00 ب.ظ
سلام دوست عزیز ایول وب باحالی داری اگه خواستی به منم سر بزن ممنون میشم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه